مقاوم سازی ساختمان چیست؟

مقاوم سازی بالا بردن مقاومت ساختمان در برابر فشارهای وارده را مقاوم سازی گویند. بر خلاف تصور عامه تنها برای ساختمان های فرسوده و بافت قدیمی به کار گرفته نمی شود بلکه بسیاری از سازه های نوساز نیز نیاز به بهسازی و افزایش مقاومت ساختمان دارند. هدف از بالابردن مقاومت ساختمان ، حفظ سازه در برابر نیروهای وارد شده است. ساختمان های مقاوم طول عمر بالاتری دارند و امنیت جانی ساکنین را حفظ می کنند.

چرا ساختمان ها نیاز به مقاوم سازی دارند؟

بحث زلزله و تخریب ساختمان ها اصلی ترین عاملی است که لزوم مقاوم سازی را به دنبال دارد. بالا بردن مقاومت ساختمان موجب می شود تا فروریزی ساختمان و تخریب در هنگام زلزله به طرز چشمگیری کاهش یابد لذا آسیب های ناشی از حوادث طبیعی نظیر زلزله بسیار کمتر خواهد شد. در این مورد مهندسین اصطلاح “بهسازی لرزه ای” را به کار می برند. در این عملیات عملکرد اجزای سازه در برابر نیروی وارده از زلزله بهبود پیدا می کند. توجه به امنیت عمومی با افزایش سیر لرزه خیزی بسیاری از مناطق ایران ضروری است.

چه ساختمان هایی نیاز به مقاوم سازی دارند؟

چنانچه در هنگام ساخت بنا اصول و قواعد ساختمان سازی رعایت شود، بنا سالیان سال استوار باقی می ماند. مقاوم سازی ساختمان های قدیمی به دلیل فرسایش و آسیب به سیستم های داخلی دور از ذهن نیست ولی بسیاری از بناهای تازه ساز به دلیل سهولت در ساخت بنا، نیاز به مقاوم سازی و بهبود مقاومت سازه دارند. ضعف سازه اصلی ترین علت بالا بردن مقاومت ساختمان است که به دلایل زیر به وجود می آید:

خطاهای طراحی ساختمان

نادیده گرفتن اصول صحیح طراحی منجر به اشکال در نقشه و جزئیات آن می شود. خطاهای طراحی ناشی از عدم شناخت پارامترهای تکنیکی و ژئوتکنیکی هستند و ضعف سازه را در پی دارند.

خطاهای اجرایی در ساخت

مقاوم سازی ساختمان
مقاوم سازی ساختمان

نبود نظارت کافی و استفاده از پیمانکاران غیر متخصص منجر به وجود ایرادات اجرایی در سازه می شود. ایرادات قالب بندی، آرماتوربندی، بتن ریزی و فونداسیون در کارگاه های ساختمان با نظارت ضعیف دیده می شود.

تغییر کاربری

یکی از دلایل اصلی ضعف سازه، تغییر کاربری و افزایش بارگذاری در ساختمان است که سازه را نیازمند مقاوم سازی خواهد کرد. به هنگام ساخت بنا پیش بینی های لازم در ارتباط با اعمال بارهای اضافی نشده و چنانچه به دلیل تغییر کاربری، فشار بار سازه بیشتر شود بنا ضعیف شده و برای جبران باید عملیات مقاوم سازی توسط پیمانکار متخصص انجام شود. در غیر این صورت حوادث ناخوشایند بعدی دیر یا زود سازه را با خطر موجه خواهد کرد.

تغییرات دستورالعمل های طراحی

آیین نامه های طراحی ساختمان از سوی نهاد ذیصلاح ابلاغ می شود چنانچه آیین نامه های کامل تری ارائه شود، همه ساختمان های قدیمی که بندهای دستورالعمل طراحی جدید را رعایت نکرده باشند، می بایست مقاوم سازی شوند.  دستورالعمل بهسازی و بالا بردن مقاومت سازه تابع آیین نامه های جدید است.

مقاوم سازی با گروه سازه رهسا

تیم حرفه ای مهندسین سازه رهسا آماده انجام عملیات بهسازی و مقاوم سازی ساختمان های قدیمی و سازه های نوساز ضعیف هستند. برای مشاوره و تعیین قیمت طبق آیین نامه های جدید با گروه مهندسی سازه رهسا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *