بازسازی ساختمان چیست و چه موقع انجام می شود؟

بازسازی ساختمان

هر گونه تغییرات کلی و جزئی به قصد تعمیر و یا تغییر در ظاهر ساختمان را بازسازی یا نوسازی گویند. بازسازی شامل همه فعالیت های عمرانی است که با کمترین تخریب منجر به بهبود وضعیت ساختمان می شود. هدف از بازسازی  از بین بردن ایرادات ساختمان و بهبود شرایط سازه است. با توجه به اینکه هزینه بازسازی ساختمان بسیار کمتر از قیمت ساخت و ساز است، مالکین ترجیح می دهند با عملیات بازسازی، طول عمر بنا را افزایش دهند و کاربری بنا را تا حدود زیادی مفیدتر کنند.

چه ساختمان هایی نیاز به نوسازی دارند؟

در اغلب موارد بازسازی به دلیل فرسودگی و سن بالای ساختمان انجام می شود. بافت فرسوده نیاز به تعمیر و بازسازی کلی دارند. انجام عملیات نوسازی به همراه بازسازی ضروری است و مشکلات جانبی بنا را پوشش می دهد. چنانچه بازسازی ساختمان در موقع مناسب انجام نشود، آسیب به ساختمان بیشتر شده و مقاومت بنا در برابر حوادث طبیعی نظیر زلزله به شدت کاهش پیدا می کند.

همه ساختمان های اداری، مجتمع های تجاری و  مسکونی با عمر بالا می بایست نسبت به بازسازی و نوسازی  اقدام کنند. سهل انگاری در بازسازی  منجر به بروز حوادث و خطرات جانی و مالی می شود.

مراحل بازسازی ساختمان چیست؟

آیا لوله ها نشتی دارد؟ سیستم برق  دچار مشکل شده؟ آیا قصد تخریب دیوارهای مزاحم و تغییر دکوراسیون را دارید؟ وقتی تصمیم به بازسازی یا نوسازی ساختمان گرفته شد اقدام بعدی مشورت با افراد خبره در این امر است.

بازسازی ساختمان

  • مشاوره با شرکت ساختمانی

برای کاهش هزینه بازسازی و انتخاب بهترین شیوه بازسازی با گروه مهندسی سازه رهسا تماس بگیرید. گروه سازه رهسا متشکل از متخصصین با تجربه با سوابق اجرایی زیادی است و تا کنون ده ها پروژه عملیاتی را در فعالیت های عمرانی و برون مرزی با موفقیت به اتمام رسانده است.

  • تخریب اصولی

تخریب اولین گام در بازسازی  است. برداشتن دیوارهای مزاحم، حذف سقف های کوتاه و ستون ها همگی می بایست با محاسبات دقیق انجام شود تا مشکلی برای سازه و یا ساختمان های مجاور به وجود نیاید. تخریب غیر اصولی هزینه های نوسازی را افزایش می دهد و منجر به وقوع حوادث ناخواسته می شود. تخریب می تواند جزئی و یا کلی باشد.

  • ساخت و ساز

با توجه به نیازهای مالک عملیات ساخت انجام می شود. برای مثال برای نوسازی آشپزخانه قدیمی ابتدا دیوار تخریب شده و سپس برای آشپزخانه اپن عملیات ساخت شروع می شود. تصمیم مالک در مورد کانتر اپن و یا میز جزیره ای آشپزخانه تعیین کننده روند نوسازی آشپزخانه است. در مورد بقیه بخش های ساختمان هم به همین ترتیب ابتدا تخریب و سپس ساخت صورت می گیرد.

  • زیباسازی و جزئیات

اجرای گچ کاری دیوارها و سقف، سقف کاذب و نورپردازی، کفسازی ساختمان، نصب دیواررپوش ها، کاشیکاری، تغییر شکل ستون ها و عملیات بهسازی فضای داخل اصلی ترین قسمت بازسازی ساختمان است که شکل ظاهری بنا را مشخص می کند.

قبل از این عملیات می بایست آسیب های ساختمان به طور کامل رفع شود. تعمیر ایزوگام سقف، ترمیم آسیب های سیستم لوله کشی و رفع نم ساختمان یا هر مشکل دیگری توسط پیمانکار ، ساختمان به طور کامل بررسی و رفع خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *