طراحی داخلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بخش زیادی از زندگی انسان ها در فضاهای بسته و داخل ساختمان ها سپری می شود. بسیاری از فعالیت های روزانه نظیر کار، تحصیل و زندگی در فضای داخلی ساختمان انجام می شود. با طراحی داخلی و ساختمان می توان در ارتقا سطح زندگی افراد کوشید.

طراحی داخلی چیست؟

اصطلاح Interior Design هنری آمیخته به صنعت است که کاربرد فضا را بهینه کرده و احساس فضا را تغییر می دهد.عناصر زیادی به طور متناسب در طراحی داخلی تاثیرگذارند المان های نظیر: نور، رنگ، حجم، بافت، تزئینات و همه عناصر داخلی از سقف و دیوارها گرفته تا کف. طراحی داخلی را میان فنی ماین معماری و طراحی قلمداد کرد. به این ترتیب جنبه های کاربردی و ساختاری بنا به همان اندازه جلوه های بصری و چشم انداز فضای داخلی اهمیت پیدا می کند.

با توجه به کاربردی بودن این قضیه شاید بسیاری از ما خود را به نوعی طراح بدانیم و تصور کنیم این کار با قرحه خوش و سلیقه شخصی انجام می شود. نا گفته پیداست که طراحی داخلی یک تخصص ویژه است که نیازمند کسب دانش و تجربه عملی می باشد. طبق تعریف جامعه طراحان داخلی آمریکا ” طراح داخلی متخصص طراحی فضاهای داخلی با عملکرد بالاست که از طریق آموزش های کلاسیک و رسمی به این کارایی دست پیدا کرده است .”

آیا طراحی داخلی ویژه قشر اعیان است؟

شاید عده ای طراحی فضای داخل را کاری پر هزینه و مختص قشر مرفه جامعه بدانند ولی با نگاهی دوباره به تعریف Interior Design در می یابیم که بهینه سازی فضای داخلی اصلی ترین هدف از طراحی داخل ساختمان است. با این دید مشخص است که همه اقشار جامعه نیازمند بهینه سازی ساختمان های مسکونی و بهسازی

فضای داخلی ساختمان هستند. این عملیات روی کاربری فضا و رفاه ساکنین نیز تاثرگذار است.امکان زندگی راحت در فضاهای کوچکتر هم وجود دارد به شرطی که طراحی فضای داخلی بنا به بهترین شکل انجام شود. در واقع یک طراح  می تواند راهکار عملی برای چیدمان صحیح و زیباتر در فضاهای کوچکتر را هم نشان می دهد.

طراحی داخلی

اجزای طراحی فضای داخل کدام است؟

 • نورمهم ترین عنصر طراحی نور و نورپردازی است که می تواند اندازه و حس فضا را هم تحت تاثیر قرار دهد.
  • فرم

  همه اشیاء سه بعدی و دارای وزن یک فرم مخصوص دارند. فرم اشیا ثابت نیست و با توجه به سبک طراحی می تواند انتخاب شود.

  • بافت

  وقتی یک شیء دیده و یا لمس شود بافت آن احساس می شود. بافت اشیا در طراحی  طبق اصول مشخصی انتخاب می شود.

  • فضا

  افرادی که در ساختمان زندگی یا کار می کنند با محدوده مشخصی به نام فضا در ارتباط هستند.

  • رنگ

  یکی از مهم ترین المان ها در طراحی داخلی است که روح فضا را تغیر می دهد.

  • شکل

  خط بیرونی اشیا را مشخص می کند همه اشیا دارای شکل هستند

 • حجم
 • اجسام توپر یا توخالی دارای حجم هستند حجم از عناصر بنیادین در طراحی  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *