اجرای گرین وال

گرین وال

نحوه اجرای گرین وال در سطوح عمودی

 

اجرای گرین وال ( Green wall) یا دیوار سبز در فضاسازی شهری نقش مهمی دارد. گرین وال همان دیوار سبز عمودی است که بر روی یک دیوار و یا به صورت مستقل ساخته می شود. مجموعه ای از گیاهان سبز در دیوار خارجی یا فضای داخل منزل، نمای سبز زیبایی را به وجود می آورند. اجرای گرین وال از جهات زیر توصیه شده است:

  • تصفیه هوا و کاهش دما
  • زیباسازی فضای شهری و یا داخل منزل
  • الطیف روحیه شهروندان
  • بالا بردن ارزش ملک

اجرای گرین وال

ابتدا یک مکان مناسب را برای دیوار سبز عمودی در نظر بگیرید. این مکان می تواند داخل یا خارج از منزل باشد. برای اینکه نتیجه کار رضایت بخش باشد المان های زیادی در نظر گرفته می شود. میزان نور خورشید و روشنایی روز در انتخاب مکان اجرای گرین وال دخیل است. بهتر است دیوار سبز را در نزدیکی درب ورودی کار کنید تا در

صورت نیاز به تعویض گیاهان، اجرای کار ساده تر باشد. مهم ترین نکات در انتخاب محل عبارتند از:

  • نوع گیاهان: گیاهان فضای بیرونی و فضای داخل منزل
  • وزن گیاهان: فشار وارده روی دیوار
  • صاف بودن دیوار: اصلاح عدم ترازی دیوار

سیستم اجرای گرین وال

سیستم های متفاوتی برای دیوار سبز عمودی در نظر گرفته می شود.گروه مهندسی سازه رهسا با تجربه در ساخت و اجرای گرین وال از شیوه های نوین برای ساخت دیوار سبز استفاده می کند. شیوه اجرای کار با توجه به نوع دیوار سبزمتفاوت است. برخی از رایج ترین انواع دیوار سبز عبارتند از:

دیوار سبز مدولار

برای نگهداری گیاه بالارونده در دیوار سبز مدولار از داربست های فلزی گالوانیزه استفاده می شود. پنل های فلزی بسیار سبک بوده و قابلیت فرم دادن را دارند. اجرای گرین وال مدولار به عنوان پل بین قسمت های مختلف ساختمان و یا دیواره مستقل امکان پذیر است.

دیوار سبز کابلی

برای اجرای سیستم کابلی از توپی های فولادی که قابلیت عبور کابل ها را دارند استفاده می شود. این سیستم قابلیت حامل و تکیه گاه گیاهان رونده با رشد سریع را دارد. معمولا گیاهانی که شاخ و برگ زیادی دارند با اجرای گرین وال کابلی زیباتر دیده می شوند. چگونگی قرارگیری توپی ها روی دیوار و فاصله بین آنها بسیار مهم است.

دیوار سبز شبکه ای توری

برای اجرای این سیستم از شبکه های فولادی بسیار سبک استفاده می شود. شبکه ها فولادی فوق نقش قیم را برای گیاهان با رشد بسیار کندتر دارند. دیوار حائل به دیوار اصلی یا سازه ساختمان متصل می شود. قابلیت طراحی و انعطاف سیستم های شبکه ای توری بیشتر از سیستم های کابلی است.

اجرای گرین وال پلیمری

در این سیستم طراحی ویژه با استفاده از یک پارچه نمدی پلیمری انجام می شود. پلیمر قابلیت زهکشی مناسبی دارد و به شکل تاخورده در مکان اصلی استوار می شود. همه سیستم داخل یک قاب زیرسااخت جاساز می شود. چند گلدان یا محفظه به صورت جیب در یک ردیف ایجاد شده و سمت بالارو ادامه می یابد. در اجرای گرین وال پلیمری به شکل جیب های محافظ گیاهان زنده، امکان تغییر و تعویض گلدان ها ساده تر است.

گرین وال

دیوار سبز هیدروپونیک

در این شیوه بستر کشت گیاهان زنده خاک نیست و آب تنها منبع تغذیه گیاه است. ضخامت کم، وزن سازه سبک تر، تنوع گیاهی بیشتر و … از مزایای اجرای گرین وال هیدروپونیک است. در این سیستم هوشمند، مواد غذایی و آب به گیاه تزریق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *